Dwa, zdawałoby się odległe pod wieloma względami kraje, mają wspólnych bohaterów - Greków mieszkających w naszym kraju i naszych rodaków, których losy trwale związały się z Helladą. O piosenkarce Eleni i jej greckim pochodzeniu słyszało wielu, ale np. o Zygmuncie Mineyko - w Polsce raczej niewielu.

 
 
 

Polsko-greckie związki

winieta

Dwa, zdawałoby się odległe pod wieloma względami kraje, mają wspólnych bohaterów - Greków mieszkających w naszym kraju i naszych rodaków, których losy trwale związały się z Helladą. O piosenkarce Eleni i jej greckim pochodzeniu słyszało wielu, ale np. o Zygmuncie Mineyko - w Polsce raczej niewielu...

Polacy mieszkający w Grecji

Pewnie nie o wszystkich ważnych dla Grecji Polakach tu wspomniałem - jeśli ktoś ma informacje o innych, chętnie się z nimi zapoznam i dodam opis.

Grecy i Polacy pochodzenia greckiego mieszkający w Polsce

Powyższa lista też jest oczywiście niekompletna, ale tym razem miałem odwrotny problem - jak z tysięcy Greków, którzy trafili do Polski - głównie w latach 1949-1950 - wybrać tych kilku czy kilkunastu, którzy byli najważniejsi (jakkolwiek to definiując). Pewnie więc mój dobór tych osób nie wszystkim się spodoba. Więcej informacji o masowej imigracji Greków do Polski po zakończonej w 1949 roku wojnie domowej i delegalizacji partii komunistycznej w osobnym rozdziale.


 
 
LICZNIK LICZNIK LICZNIK LICZNIK LICZNIK LICZNIK LICZNIK LICZNIK