Santorini, Santoryn, Thira

Co jakiś czas wyspa Santorini trafia na czołówki gazet w Europie i na całym Świecie. I to po różnymi nazwami - może więc warto to wyjaśnić.
Grecy od wieków nazywają ją Thira (gr. Θήρα, w dawnej grece: Thera) - na cześć mitycznego herosa - Therasa - pochodzącego ze Sparty, który na wyspie założył pierwszą osadę, podległą Sparcie. Nazwa ta została oficjalnie przyjęta po odzyskaniu przez Grecję niepodległości w 1830 r., po kilku wiekach okupacji weneckiej i tureckiej, i oficjalnie jest tak do dzisiaj (pomimo dużej popularności innej nazwy pochodzenia włoskiego).
Poza Grecją znana jest znacznie bardziej pod nazwą Santorini (gr. Σαντορίνη), pochodzącą od imienia św. Ireny (wł. Santa Irini), choć nie ma pewności której - czy tej z Salonik (III-IV w.) czy z Bizancjum (I wiek), czy może jeszcze innej. Została nadana wyspie przez włoskich żeglarzy w XIII wieku i przyjęła się w Grecji za sprawą okupacji przez Wenecjan trwającej do 1579 roku. Poźniej, od II połowy XX wieku, znów stała się popularna, kiedy wyspa została jedną z ikon greckiej turystyki (choć nadal oficjalnie to: Thira).
W Polsce przyjęła się też rodzima odmiana tej nazwy - Santoryn, która obok Thira jest oficjalnie uznawana przez przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej. I skoro mamy taką polską nazwę, to chyba ona powinna być u nas używana - tak początkowo starałem się robić na stronach Mojej Grecji. Jednak wobec znacznie większej popularności nazwy Santorini - ostatnio uległem i można tu spotkać zarówno Santorini jak i Santoryn (a czasem też Thira).

|